Skip to content

3370 Wilderness DrVineland, NJ 08361

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2012

Property Information

Block7106
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,524
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,600
25%
Improvement Value:$133,500
75%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,639+0.7%
2024$5,602+5.0%
2023$5,336+2.9%
2022$5,184+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 2377, Page 258NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/3/1999

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 2314, Page 207