Skip to content

3410 Wilderness DrVineland, NJ 08361

Built 1992

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block7106
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0071

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,840
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,300
22%
Improvement Value:$153,100
78%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,285+0.7%
2024$6,244+9.1%
2023$5,722+2.9%
2022$5,558+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$319,000
Sq Ft1,840DeedBook 4225, Page 5069Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 4006, Page 6179Recorded8/3/2006

Property Sale

Sale
$114,900

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 2489, Page 222Recorded1/31/2001

Property Sale

Sale
$122,814
DeedBook 1972, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1992