Skip to content

3411 Wilderness DrVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Aug 13, 2009

Property Information

Block7106
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,500
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
22%
Improvement Value:$160,700
78%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524+0.7%
2024$6,481+5.0%
2023$6,174+2.9%
2022$5,997+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4061, Page 2408

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4013, Page 8215

Property Built

Built

Year Built: 2000