Skip to content

3526 S Lincoln AveVineland, NJ 08361

Built 1933
Farm (Qualified)

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 12, 2021

Property Information

Block7106
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage11.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$10,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$309+0.7%
2024$307+7.2%
2023$286+0.8%
2022$284+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4220, Page 3850Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 4112, Page 9671Recorded12/26/2013

Property Sale

Sale
$161,500

From:

To:

DeedBook 4110, Page 6426Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 2659, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1933