Skip to content

3260 Wilderness DrVineland, NJ 08361

Built 1992

Last Sale Price
$195,500
Last Sale Date
Dec 3, 2008

Property Information

Block7106
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
25%
Improvement Value:$116,300
75%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,961+0.7%
2024$4,928+5.0%
2023$4,694+2.9%
2022$4,560+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 4052, Page 1644

Property Built

Built

Year Built: 1992