Skip to content

446 Cedarwood DrVineland, NJ 08360

Built 1977

Last Sale Price
$40,500
Last Sale Date
Oct 27, 1977

Property Information

Block7111
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,228
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
23%
Improvement Value:$113,900
77%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,459+0.7%
2024$4,428+5.3%
2023$4,206+3.1%
2022$4,079+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,500
DeedBook 1269, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1977