Skip to content

1294 Pennsylvania AveVineland, NJ 08361

Built 1966

Last Sale Date
Aug 18, 2066

Property Information

Block7201
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,200
32%
Improvement Value:$94,800
68%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,458+0.7%
2024$4,428+5.0%
2023$4,218+2.9%
2022$4,098+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4197, Page 3484Recorded8/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1966