Skip to content

1705 S East AveVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 7, 2004

Property Information

Block5808
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,404
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
19%
Improvement Value:$144,900
81%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,696+0.7%
2024$5,659+5.0%
2023$5,390+2.9%
2022$5,236+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 2741, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1964