Skip to content

712 Joyce LnVineland, NJ 08361

Built 1966

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Dec 20, 2018

Property Information

Block7108
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,414
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
26%
Improvement Value:$115,500
74%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,977+0.7%
2024$4,944+5.0%
2023$4,709+2.9%
2022$4,575+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft1,414DeedBook 4174, Page 9360Recorded12/26/2018

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1671, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1966