Skip to content

4840 Mays Landing RdVineland, NJ 08361

Built 1993

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block7303
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,156
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,600
20%
Improvement Value:$178,400
80%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,100+0.7%
2024$7,053+5.0%
2023$6,719+2.9%
2022$6,527+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,900
DeedBook 2131, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1993