Skip to content

5587 Ascher RdVineland, NJ 08361

Built 1955

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Sep 1, 2015

Property Information

Block7403
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage962
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
26%
Improvement Value:$62,700
74%
Total Assessment$85,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,710+0.7%
2024$2,692+5.0%
2023$2,564+2.9%
2022$2,491+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

Sq Ft962DeedBook 4132, Page 9949Recorded9/17/2015

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1895, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1955