Skip to content

5444 Harvest CtVineland, NJ 08361

Built 2019

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block7409
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class---
Description1S-F-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
18%
Improvement Value:$205,500
82%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,979+0.7%
2024$7,926+5.0%
2023$7,551+2.9%
2022$7,335+8.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft2,136DeedBook 4182, Page 4794Recorded7/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$13,250

From:

To:

DeedBook 4155, Page 7146Recorded7/26/2017