Skip to content

4206 S Main RdVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 17, 1981

Property Information

Block7501
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,862
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
19%
Improvement Value:$121,200
81%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,792+0.7%
2024$4,760+5.0%
2023$4,535+2.9%
2022$4,405+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900