Skip to content

520 Kristian DrVineland, NJ 08360

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block7101
Lot51
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,108
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
19%
Improvement Value:$166,300
81%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+0.7%
2024$6,522+5.0%
2023$6,213+27.7%
2022$4,865+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,108DeedBook 4213, Page 4405Recorded8/5/2021

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4083, Page 37

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

DeedBook 2883, Page 248NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$39,000

From:

To:

DeedBook 2797, Page 46Recorded12/23/2004