Skip to content

4720 Covered Bridge RdMillville, NJ 08332

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block7701
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,224
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
13%
Improvement Value:$392,500
87%
Total Assessment$451,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,382+0.7%
2024$14,287+5.0%
2023$13,610+2.9%
2022$13,221+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4104, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$104,500

From:

To:

DeedBook 2786, Page 1Recorded11/12/2004

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 1701, Page 22