Skip to content

4762 Covered Bridge RdMillville, NJ 08332

Built 1989

Last Sale Price
$39,700
Last Sale Date
Aug 3, 1989

Property Information

Block7701
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R- -2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,760
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
17%
Improvement Value:$285,100
83%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,963+0.7%
2024$10,890+5.0%
2023$10,374+2.9%
2022$10,078+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$39,700
DeedBook 1804, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1989