Skip to content

4742 Covered Bridge RdMillville, NJ 08332

Built 1989

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 22, 1988

Property Information

Block7701
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,341
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
20%
Improvement Value:$233,600
80%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,323+0.7%
2024$9,261+5.0%
2023$8,822+2.9%
2022$8,570+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 1765, Page 245