Skip to content

1455 Hance Bridge RdMillville, NJ 08332

Built 2000

Last Sale Price
$28,400
Last Sale Date
Jun 28, 1988

Property Information

Block7701
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,869
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
19%
Improvement Value:$244,000
81%
Total Assessment$300,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+0.7%
2024$9,514+5.0%
2023$9,063+2.9%
2022$8,804+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$28,400
DeedBook 1729, Page 154