Skip to content

2217 Pennsylvania AveMillville, NJ 08332

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block7703
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,510
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,800
25%
Improvement Value:$121,300
75%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129-6.2%
2024$5,469+5.0%
2023$5,209+2.9%
2022$5,061+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$415,000
Sq Ft1,510DeedBook 4276, Page 9631Recorded10/21/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 2796, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1956