Skip to content

5660 Snyder AveMillville, NJ 08332

Built 1970

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 19, 2004

Property Information

Block7706
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,628
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
21%
Improvement Value:$88,700
79%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,326+0.7%
2024$3,302+5.4%
2023$3,134+3.2%
2022$3,037+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2737, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1970