Skip to content

5530 High Ridge RdMillville, NJ 08332

Built 1971

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block7707
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,418
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,300
17%
Improvement Value:$118,700
83%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,553+0.7%
2024$4,523+25.1%
2023$3,616+2.9%
2022$3,512+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,418DeedBook 4235, Page 8777Recorded12/8/2022

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2138, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1971