Skip to content

4601 Mays Landing RdVineland, NJ 08361

Built 1986

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Feb 6, 1985

Property Information

Block7902
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,975
Acreage5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
22%
Improvement Value:$171,500
78%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,508+0.7%
2024$6,462+5.4%
2023$6,132+3.2%
2022$5,942+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1540, Page 49