Skip to content

4721 Mays Landing RdVineland, NJ 08361

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2018

Property Information

Block7902
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage899
Acreage4.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
38%
Improvement Value:$86,500
62%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,474+0.7%
2024$4,444+5.0%
2023$4,233+2.9%
2022$4,112+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,100
DeedBook 2235, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1948