Skip to content

2511 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 2008

Property Information

Block801
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage883
Acreage2.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
41%
Improvement Value:$57,400
59%
Total Assessment$97,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,098+0.7%
2024$3,078+5.0%
2023$2,932+2.9%
2022$2,848+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2322, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1921