Skip to content

2553 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1955
Industrial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 19, 2019

Property Information

Block801
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1S-S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage2.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
42%
Improvement Value:$104,400
58%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+0.7%
2024$5,693+5.0%
2023$5,423+2.9%
2022$5,269+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,860DeedBook 4188, Page 6182Recorded12/24/2019

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 1168, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1955