Skip to content

2741 Sunrise AveVineland, NJ 08360

Built 1969

Last Sale Price
$31,500
Last Sale Date
Apr 26, 1977

Property Information

Block908
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
23%
Improvement Value:$93,700
77%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,625+0.7%
2024$3,599+5.3%
2023$3,417+3.2%
2022$3,312-5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 1261, Page 1009

Property Built

Built

Year Built: 1969