Skip to content

2639 N East BlvdVineland, NJ 08360

Built 1880

Last Sale Price
$133,450
Last Sale Date
Feb 7, 2014

Property Information

Block909
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,338
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
34%
Improvement Value:$87,400
66%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,247+0.7%
2024$4,219+5.0%
2023$4,019+2.9%
2022$3,905+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$133,450

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 4114, Page 2929Recorded2/11/2014

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1978, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1880