Skip to content

1401 Bracco DrVineland, NJ 08360

Built 1990

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Dec 11, 2009

Property Information

Block1602
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,200
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,300
16%
Improvement Value:$157,800
84%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,989+0.7%
2024$5,950+5.0%
2023$5,667+2.9%
2022$5,506+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 4065, Page 6807

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2044, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1990