Skip to content

725 Joralemon St Unit 103Belleville, NJ 07109

Built 1968

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 25, 2022

Property Information

Block1002
Lot18
QualifierC0103
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage484
Acreage8.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
37%
Improvement Value:$85,300
63%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,457+10.2%
2024$4,951+3.1%
2023$4,801+1.4%
2022$4,735+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft484DeedBook 20220, Page 83669

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 12159, Page 8967

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5954, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1968