Skip to content

725 Joralemon St Unit 171Belleville, NJ 07109

Built 1968

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block1002
Lot18
QualifierC0171
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage833
Acreage8.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
30%
Improvement Value:$114,700
70%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,642+3.0%
2024$6,446+3.1%
2023$6,250+1.4%
2022$6,165+5.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft833DeedBook 20240, Page 20304

Property Sale

Sale
$222,000
Sq Ft833DeedBook 20190, Page 65597Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 12534, Page 6953Recorded1/20/2015

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12210, Page 1362

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5488, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1968