Skip to content

99 Celia TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block1002
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
52%
Improvement Value:$109,300
48%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,199+3.0%
2024$8,928+3.1%
2023$8,656+1.4%
2022$8,538+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,075DeedBook 20210, Page 5453

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft835DeedBook 12508, Page 6709Recorded8/7/2014

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 6043, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1952