Skip to content

15 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 19, 1999

Property Information

Block102
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
22%
Improvement Value:$177,400
78%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171+3.0%
2024$8,900+3.1%
2023$8,630+1.4%
2022$8,512+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 5594, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1912