Skip to content

30 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1920

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Aug 25, 1993

Property Information

Block1402
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SS2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
29%
Improvement Value:$171,600
71%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,776+3.0%
2024$9,488+3.1%
2023$9,199+1.4%
2022$9,073+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft2,100DeedBook 5274, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1920