Skip to content

34 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 20, 2002

Property Information

Block102
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SFSHED 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,700
26%
Improvement Value:$146,600
74%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,957+3.0%
2024$7,722+3.1%
2023$7,488+1.4%
2022$7,385+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 5889, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1927