Skip to content

61 Eugene PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 13, 2010

Property Information

Block2002
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
27%
Improvement Value:$148,800
73%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,219+3.0%
2024$7,977+3.1%
2023$7,734+1.4%
2022$7,628+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 12276, Page 9338

Property Built

Built

Year Built: 1930