Skip to content

71 Heckel StreetBelleville, NJ 07109

Built 1942
Commercial

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Sep 12, 1997

Property Information

Block103
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1SCB MACH SHOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
41%
Improvement Value:$91,800
59%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,275+3.0%
2024$6,090+3.1%
2023$5,905+1.4%
2022$5,824+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5495, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1942