Skip to content

111 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1902
Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 27, 1994

Property Information

Block402
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SCB DELI
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
34%
Improvement Value:$181,100
66%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,034+3.0%
2024$10,709+3.1%
2023$10,383+1.4%
2022$10,241+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 5335, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1902