Skip to content

19-21 Lake StreetBelleville, NJ 07109

Built 1980

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block1305
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class47
Description5G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,755
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
31%
Improvement Value:$220,100
69%
Total Assessment$319,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,898+3.0%
2024$12,517+3.1%
2023$12,136+1.4%
2022$11,970-2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980