Skip to content

10 Jeraldo StreetBelleville, NJ 07109

Built 2009
Apartment

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Nov 16, 2001

Property Information

Block1305
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description6FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,446
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
31%
Improvement Value:$465,000
69%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,223+3.0%
2024$26,420-5.6%
2023$27,977+1.4%
2022$27,593+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft7,446DeedBook 5844, Page 423