Skip to content

35 Watchung AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 7, 2014

Property Information

Block2101
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SCB2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
45%
Improvement Value:$136,300
55%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,998+3.0%
2024$9,703+3.1%
2023$9,408+1.4%
2022$9,279+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 12535, Page 9090

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927