Skip to content

87 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Sep 12, 2019

Property Information

Block1403
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SSSHE 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage732
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
37%
Improvement Value:$103,000
63%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,574+3.0%
2024$6,380+3.1%
2023$6,186+1.4%
2022$6,101+10.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$207,000

To:

Sq Ft732DeedBook 20190, Page 92464

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft837DeedBook 12548, Page 4942Recorded4/15/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12217, Page 5615

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6370, Page 24

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6141, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1927