Skip to content

9 Florence AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$123,500
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block403
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
45%
Improvement Value:$78,400
55%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,767+3.0%
2024$5,597+3.1%
2023$5,427+1.4%
2022$5,352+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,500

To:

Sq Ft742DeedBook 20180, Page 37679

Property Built

Built

Year Built: 1917