Skip to content

83 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 19, 2012

Property Information

Block1403
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SB2BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,448
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,200
36%
Improvement Value:$214,200
64%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,446+3.0%
2024$13,049+3.1%
2023$12,653+1.4%
2022$12,479+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,448DeedBook 12379, Page 2066

Property Built

Built

Year Built: 1956