Skip to content

48 Florence AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 3, 2001

Property Information

Block1401
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,900
34%
Improvement Value:$177,400
66%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+3.0%
2024$10,462-1.2%
2023$10,592+1.4%
2022$10,447+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,460DeedBook 5768, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1956