Skip to content

14 Magnolia StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2020

Property Information

Block1404
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage882
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
40%
Improvement Value:$94,800
60%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404+3.0%
2024$6,215+3.1%
2023$6,026+1.4%
2022$5,944+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6005, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1917