Skip to content

126 Franklin StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922
Commercial

Last Sale Price
$458,500
Last Sale Date
Jan 8, 2019

Property Information

Block1404
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description2SB 1STOR+3AP+1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,742
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
23%
Improvement Value:$351,700
77%
Total Assessment$455,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,354+3.0%
2024$17,813+3.1%
2023$17,271+1.4%
2022$17,034+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$458,500

To:

Sq Ft2,400DeedBook 20190, Page 4033

Property Built

Built

Year Built: 1922