Skip to content

293 Belmont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 24, 1988

Property Information

Block1405
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,022
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
32%
Improvement Value:$154,800
68%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+3.0%
2024$8,955+3.1%
2023$8,683+1.4%
2022$8,564+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,022DeedBook 5033, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1922