Skip to content

34-36 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 29, 2001

Property Information

Block1402
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,985
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,600
35%
Improvement Value:$207,300
65%
Total Assessment$318,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,861+3.0%
2024$12,482+3.1%
2023$12,102+1.4%
2022$11,936+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,985DeedBook 5863, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1932