Skip to content

13-27 Rocco StreetBelleville, NJ 07109

Built 1962

Last Sale Date
Jan 4, 2012

Property Information

Block1502
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description2SB 32APT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage17,704
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,120,000
56%
Improvement Value:$880,000
44%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,660+3.0%
2024$78,280+3.1%
2023$75,900+1.4%
2022$74,860-24.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,035,000
DeedBook 5369, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1962