Skip to content

28 Wallace StreetBelleville, NJ 07109

Built 1867

Last Sale Date
Sep 7, 2007

Property Information

Block1601
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class47
Description2SFSHE 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
46%
Improvement Value:$116,200
54%
Total Assessment$216,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,740+3.0%
2024$8,482+3.1%
2023$8,224+1.4%
2022$8,111+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1867